HOI4 Dziennik Twórców - Agenci i Misje

Cześć wszystkim, dzisiaj będziemy kontynuować temat o szpiegostwie. Sprowadzimy na scenę nasze główne gwiazdy, mianowicie — Agentów.

Agenci są nowym rodzajem postaci tak jak Admirałowie, czy Generałowie. Zamiast dowodzeniem armii lub floty, są używani do trzech rzeczy. Obrony ojczyzny przed wrogimi szpiegami, misji i operacji (temat na inny dziennik twórców).

Rekrutacja
Agentów można zwerbować w swojej Agencji. Maksymalna ilość agentów zależy od tego, jak bardzo ulepszona jest twoja placówka oraz czy jesteś mistrzem szpiegostwa. Mistrz szpiegostwa ma dostęp do wielu więcej agentów, zależnych od rozmiaru frakcji. Nie mając tego tytułu, dalej możemy coś osiągnąć, ale będzie to trudniejsze.

Gdy werbujesz, musisz wybrać spośród 3 rekrutów (ulepszenia zwiększają wybór).

Agenci zaczynają jako rekruci, ale z czasem zdobywania doświadczenia mogą stać się pełnoprawnymi szpiegami, co poprawi ich umiejętności. Istnieją różne cechy, które można nabyć, a które będą dostępne od początku. Niektóre z nich są odblokowywane po ulepszaniu placówki treningowej w agencji. Niestety nie mamy jeszcze gotowych grafik dla cech, ale damy parę przykładów:

Twardy – zdradzi mniej informacji, jeżeli zostanie schwytany
Wrodzony Mówca – zwiększona umiejętność misji dyplomatycznych i tworzenia rządów kolaboracyjnych
Uwodziciel – bonusy dla misji i operacji wymagających manipulacji
Komandos – bonusy dla misji i operacji wymagających walki lub cichej infiltracji
Podwójny Agent – przejednany wróg będzie miał bonusy dla operacji w swoim własnym kraju
Mistrz przesłuchań – zwiększa szansę złapania wrogiego szpiega, gdy pracuje w kontrwywiadzie

Jak i parę innych…

Szpiedzy mają również (co najmniej jedną) narodowość i będą otrzymywać bonusy na swojej ziemi. Agencja posiada parę ulepszeń takich jak Zlokalizowane Centra Szkoleniowe, które zwiększają szansę wybrania szpiegów, którzy mogą przejść jako miejscowi (wliczając w to twoich wrogów) do obcych narodowości. Ta mechanika przyniesie korzyści alianckim szpiegom w okupowanych przez Niemców terenach, którzy są rekrutowani i wysyłani z powrotem, gdzie są łatwo wykrywani.

Misje
Operatorzy mogą wykonywać różne misje na mapie. Siła i wpływ misji zazwyczaj zależą od wielkości i siły sieci (więcej o tych poniżej).

Kontrwywiad – Domyślną misją agenta, który nie robi nic innego, jest prowadzenie kontrwywiadu w swoim kraju. Zwiększa to wartość kontrwywiadu dla twojego narodu i pomaga przeciwdziałać szpiegom wroga.

Twórz siatkę wywiadowczą – Agent zbuduje sieć kontaktów na danym obszarze. Kilku agentów może pomóc zwiększyć zasięg sieci lub szybciej ją zbudować. Sieci mają różne pasywne efekty:
  • Zmniejszenie kary za inwazję morską.
  • Przeciwdziałanie okopywaniu się wroga lub planowaniu.
  • Szybsze przygotowanie dywizji, gdy znajduje się w siatce wywiadowczej (liczy się tylko wkroczenie do pierwszej prowincji).
  • Zyskanie przewagi wywiadu w walce lokalnej (25%) (powstania ruchu oporu).
  • Zapewnia stałe dane wywiadowcze na temat narodu na podstawie siły poziomu narodowego. Dostaniesz wywiad morski tylko wtedy, gdy sieć obejmuje porty, reszta jest jednolita.

Siatki obejmują miasta (PZ o określonej wielkości), rozszerzając swój obszar w czasie. Mogą łączyć siatki wielu operatorów w jedną większą. Mamy poniżej przykład samotnego szpiega przeciwko parze współpracującej.

Możesz zauważyć, że wybrany agent nazywa się “Sparrow”. Oczywiście szpiedzy będą działać pod pseudonimami (miałem wiele zabawy, wybierając szwedzkie przydomki)…

Cicha sieć – Jeśli nie planujesz od razu korzystać z sieci, możesz przełączyć ją w tryb cichy. Nie będzie już dawać efektów, ale ryzyko, że którykolwiek z twoich agentów zostanie przyłapany, jest teraz bardzo małe, wciąż to utrzymując. Idealne, jeśli na przykład udało ci się rozbudować ogromną sieć do przyszłej inwazji.

Propaguj ideologię – Zastępuje starą opcję dyplomatyczną na działanie szpiegowskie, które pozwala wpływać na ideologię danego narodu.

Propaganda – Ta misja służy zachwianiu stabilności i poparciu wojny danego kraju.

Stłum ruch oporu – Pomaga zwalczyć ruch oporu.

Kontroluj handel – Wpływa na opinię handlową, zwiększając dostępne dla ciebie zasoby strategiczne, jednocześnie zmniejszając je dla wroga. Jeżeli wiele krajów walczy o zasoby, wzajemnie się negują, ale oddziałują nadal na osoby trzecie.

Naciski dyplomatyczne – Sprawia, że AI akceptuje tylko twoją frakcję i wymaga, aby inny gracz miał wyższą opinię/napięcie, żeby dołączył do innej frakcji. Jeżeli wiele krajów bierze w tym udział, wzajemnie się negują, ale nadal oddziałują na osoby trzecie. Bardzo przydatne, jeśli konkurujesz z narodami AI o to, gdzie chcesz, aby ktoś dołączył, a także w trybie wieloosobowym.

Obrona
Agenci ds. kontrwywiadu, jak wspomniano powyżej, będą bronić twojego narodu wraz z bazową jego wartością.

Wartość ta wpływa na to, jak łatwo można wykryć wrogich szpiegów i jak bardzo można spowalniać ich działania w naszym kraju (sprawdź przyszłe dzienniki). W przedstawionym przykładzie, jeden szpieg ma bazową wartość wynoszącą 2, oraz szpieg posiadający ją o wartości 3, co daje łącznie 5.

Gdy szpieg zostanie nakryty, może wydarzyć się parę rzeczy:
Zmuszony do ukrycia lub ranny – Agent był zmuszony do przerwania swojej misji i nie wychylać się, aby nie zostać schwytanym. Wszelkie zadania, wliczając siatkę, zostaną zawieszone oraz siatka ta będzie się z czasem rozpadać, jeżeli nie zostanie do niej przydzielony inny agent.
Schwytany – Pojmany przez wroga szpieg będzie zdradzał informacje, aż końcu zostanie zabity (chyba że zostanie uratowany). Agenci, którzy dostali pigułki samobójcze, mogą zminimalizować ryzyko wycieku danych wywiadowczych. Szpiedzy, którzy zostali złapani, mają również wpływ na swoją siatkę wywiadowczą, powodując, że została ona zdemaskowana razem z nimi.

Zabity – W rzadkich przypadkach szpieg może zostać zamordowany podczas zlecenia, zostawiając puste miejsce, które będziesz musiał zastąpić.

Defensywna gra jest przeważnie pasywną sprawą dla obrońcy, ponieważ chcieliśmy być ostrożni przed zbytnim mikrozarządzaniem, a posiadając solidną obronę i dekonspirując wrogich szpiegów, możesz w znaczący sposób skorzystać z ich wywiadu pozyskanych od wrogich agentów.

To wszystko w tym dzienniku twórców. Widzimy się w następnym tygodniu!

Spoiler!

1 HOI4 Dev Team