Stellaris Dziennik Twórców #159 - Galaktyczna Społeczność

Opublikowany

Witam wszystkich!

Dzisiaj będziemy omawiać nowe rzeczy z nadchodzącym Stellaris: Federaction – Galaktyczną Społeczność!

Galaktyczna Społeczność jest bardzo podobna do Zjednoczonych Narodów w przestrzeni kosmicznej. Członkowie mogą proponować i głosować nad rezolucjami, które będą miały wpływ na wszystkich ich członków.

Rezolucje
Planowaliśmy stworzyć rezolucje, żeby były bardzo zróżnicowane. Nawet jeśli sojusznicy mają całkowicie inny program, powinna istnieć rezolucja, która temu zaradzi.


Rezolucje podzielone są na kategorie, z czego każda rezolucja ma swoje stopnie.


Daj z siebie wszystko albo spadaj!​

Uchwalenie Rezolucji
Pierwszym krokiem uchwalenia rezolucji jest zaproponowanie jej! Każdy członek galaktycznej społeczności może zaproponować rezolucję, ale tylko jedną naraz. Gdy ktoś zaproponuje rezolucje, zostanie przydzielona do kolejki propozycji.


Galaktyczna Społeczność zajmująca się kluczowymi sprawami o dobru galaktyki i wszystkich jej mieszkańców.

Na gruncie senatu, w danym czasie można głosować tylko nad jedną rezolucją. Propozycja, która przejdzie posiedzenie, jest tą, która otrzyma największą wartość dyplomatycznej wagi.


Senat na posiedzeniu. Głosowanie nad rezolucją.​

Kiedy rezolucja jest w trakcie sesji i jest w trakcie głosowania, imperia mogą być za, przeciw lub wstrzymać się od głosu. Głosowanie za lub przeciw daje wagę dyplomatyczną po obu stronach i kiedy posiedzenie dobiegnie końca, głosy nadał będą się liczyć. Rezolucja przejdzie, jeżeli waga dyplomatyczna, jest większa na korzyść rezolucji, niż przeciw niej.

Waga Dyplomatyczna
Wpływ dyplomatyczny będzie obliczany, używając nowej mechaniki, zwanej Wagą Dyplomatyczną i będzie składał się z takich elementów jak ekonomia, technologia, siła floty itd.


Postawa współpracującej dyplomacji zwiększa wagę dyplomatyczną o 25%

Będą także inne drogi, żeby manipulować wagą dyplomatyczną, którą dostajesz z różnych źródeł. Są rezolucje, które modyfikują, jak dużo dyplomatycznej wagi dostaniesz z gospodarki oraz są postawy dyplomatyczne, które zwiększają, jak dużo wagi dyplomatycznej dostajesz z floty lub obszarów (więcej o postawach dyplomatycznych później!)

Więc tak jak widzisz, istnieje wiele różnorakich sposobów, abyś był bardziej wpływowym dyplomatom na galaktycznej scenie!

Przysługi

W przypadku rezolucji imperia mają możliwość wykorzystania przysług w celu zwiększenia znaczenia swoich głosów. Imperium może być dłużne drugiemu imperium maksymalnie 10 przysług, z czego każda przysługa jest warta 10% wagi dyplomatycznej. Na przykład, jeżeli imperium chce wykorzystać 10 przysług, mogą dodać 100% wagi dyplomatycznej dłużniczego imperium dla siebie. Wykorzystywanie przysług jest jedyną możliwością, która ingeruje w głosy podczas głosowania. Oznacza to również, że przysługi będą działały tak samo po stronie gracza i SI.


Wykorzystanie przysług kosztuje wpływy.

Przysługi mogą być również użyte do zwiększenia prawdopodobieństwa, że AI przyjmie warunki dyplomatyczne.

Przysługi można wymieniać przez handlowe decyzje dyplomatyczne.

Rada Galaktyczna
Możliwa jest przekształcenie galaktycznej społeczności, żeby włączyła Radę Galaktyczną. Rada będzie składać się z pewnej liczby imperiów z najwyższą wagą dyplomatyczną. Domyślnie, rada posiada 3 członków, ale ilość może się zmienić przez rezolucje.

Rada Galaktyczna ma dostęp do specjalnych możliwości, takich jak weto lub środki nadzwyczajne.

Weto pozwala członkowi rady zawetować rezolucję, która jest w kolejce propozycji.

Gdy galaktyczny senat ma przerwę, Galaktyczna Rada ma możliwość uchwalić proponowaną rezolucję w stanie wyjątkowym. Senat natychmiast przejdzie do sesji i zacznie głosowanie na nadzwyczajną rezolucją.

Cele Galaktyczne
Galaktyczna Społeczność ma możliwość wybrania Celu Galaktycznego. To znaczy, że Galaktyczna Społeczność wspólnie ogłosiła, do czego chcą dążyć albo jak uporać się z kryzysem.

Pojawią się specjalne rezolucje, które ogłoszą zagrożenie przed najeźdźcami spoza galaktyki. Co skutkuje np. że zamknięcie granic członkom Galaktycznej Społeczności będzie przeciwko prawu galaktycznemu.

Rynek Galaktyczny jest teraz zakładany poprzez Cel Galaktyczny “Załóż Rynek Galaktyczny”. Gdy ta rezolucja przejdzie, rynek będzie działał jak dotychczas.

Tworzenie/Dołączanie/Opuszczanie Galaktycznej Społeczności

Gdy imperium pozna przynajmniej połowę imperiów w galaktyce, pojawi się wydarzenie, które będzie proponować utworzenie Galaktycznej Społeczności. Oznacza to, że formowanie jej, będzie podobne do tego, w jaki sposób powstawał Rynek Galaktyczny.

Możesz dołączyć (i to zobaczyć!) do Galaktycznej Społeczności tak szybko, jak ustabilizujesz połączenie z każdym jej członkiem.

Opuszczenie Galaktycznej Społeczności jest czymś, na co niektóre imperia mogą się zdecydować, gdy staną się celem zbyt wielu sankcji lub zbyt wiele rezolucji jest na ich niekorzyść.

——

W następnym tygodniu omówimy wszystkie Genezy!

fn1, Stellaris Dev Team

Autor