EU4 - Dziennik Twórców - 11 sierpnia 2020

Dzień dobry! W dzisiejszym Dzienniku Twórców weźmiemy pod lupę trzy narody leżące na morskiej części Azji Południowo-Wschodniej: Sułtanat Brunei, Malakki i Acehu. Każdemu z nich udało się zbudować prosperujące imperia i każde z nich dostanie wyjątkowe zestawy misji i National Ideas.

neondt (Content Designer)

Drzewka misji dla narodów malajskich innych niż Majapahit są podzielone na 4 sekcje. W czerwonej ramce widoczne są unikalne misje dla danego państwa, w tym przypadku Malakki. W zielonej i niebieskiej ramce widnieją misje dostępne dla wszystkich narodów malajskich. W ostatnim, fioletowym zaznaczeniu chowają się misje dostępne tylko po sformowaniu Malajów.

Sułtanat Malakki to następca królestwa Śriwidźaji, które panowało na Jawie, Sumatrze i Półwyspie Malajskim przed powstaniem Majapahitu. Malakka zdobyła przychylność dynastii Ming w czasie wojaży Zheng Hea, co spowodowało, że z kwitnącego miasta-państwa stali się godnym rywalem dla hegemonii Majapahitu. W 1444 roku Malakka dzięki kontroli swoich cieśnin była najbogatszym miastem-państwem na Malajach. Przed zgubną dla nich portugalską inwazją w 1511 r. poszerzyli swoje królestwo na Półwysep Malajski, a nawet część Sumatry.

Malakkijskie misje odzwierciedlają ich ścieżkę ekspansji i więzi dyplomatyczne. Niektóre przykłady:
 • Wszelkie misje, które mogą nagradzają Subjugation CB zamiast stałym Claimem.
 • Jeżeli ukończysz misję Subjugate Pahang dzięki wasalizacji Pahangu, otrzymają oni władcę z twojej dynastii, zostaną nawróceni z mahajany na twoją religię i będą mieli słabsze Liberty Desire.
 • Malakka w 1444 r. nie jest już dłużej poddanym dynastii Ming. Jak w teorii utrzymywali stosunki dyplomatyczne, tak w praktyce Ming stracił zainteresowanie tym regionem. Misja The Emissary to the Emperor sprawi, że zostaną odnowione wyjątkowe relacje z Chinami.
 • Befriend Champa jest jedną z misji Czampy – Czampa szuka sunnickiego sojusznika na morskiej SEA, który pozwoli im się nawrócić na sunnizm. Ukończenie obdarzy cię Subjugation CB przeciwko największemu wrogowi Czampy: państwu Dai Viet.
 • Misja Make a Show of Force wymaga militarnej przewagi nad Majapahitem i Siakiem. Udowadniając swoją wyższość nad dawnymi suwerenami, Siak chętnie zostanie wasalem.
 • Misja Develop Malacca rozbuduje malakkijskie Center of Trade do poziomu 3, po tym, jak rozwiniesz poziom i wybudujesz budynki w tej handlowej prowincji – łącznie z fortem, aby pozbyć się upierdliwych portugalczyków.
 • Loyal Subjects zapewnia -10 Liberty Desire na wszystkich twoich poddanych do końca gry.
 • Destroy Majapahit jak można zgadnąć, dąży do zniszczenia Majapahitu, ale też do stworzenia przyczółka na Jawie przez Malakkę. Ukończenie tej misji daje podobne do Majapahit Campaigns CB: Malacca Campaigns CB, które może być użyte na każdym państwie w malajskiej grupie kulturowej i dodatkowo obniża koszt Warscore dla wasalizacji o 25%.

Malakkijskie National Ideas pozwalają na prawdziwą dominację handlu przyprawami i sprawne zarządzanie poddanymi:

MLC_ideas = {
  start = {
    global_trade_power = 0.1
    naval_forcelimit_modifier = 0.33
  }
  bonus = {
    merchants = 1
  }
  trigger = {
    tag = MLC
  }
  free = yes
  mlc_vassal_princes = {
    reduced_liberty_desire = 10
    vassal_income = 0.25
  }
  mlc_maritime_laws = {
    global_ship_trade_power = 0.2
  }
  mlc_new_hegemony = {
    diplomatic_reputation = 1
  }
  mlc_islamic_sultanate = {
    tolerance_own = 1
  }
  mlc_habor_masters = {
    trade_steering = 0.2
    num_accepted_cultures = 1
  }
  mlc_daulat = {
    legitimacy = 1
  }
  mlc_jawi_script = {
    idea_cost = -0.1
  }
}

Sułtanat Acehu nie osiągnąłby swojej świetności, gdyby nie rządy Iskandara Mudy w 1583 r. (ale można nim grać od 1444 r.). National Ideas i misje Acehu są także dostępne dla sąsiadującego królestwa Pasai, który właściwie jest potężniejszy i bogatszy w początkowej fazie gry. Podboje Iskandara Mudy podniosły rangę państwa do imperium obejmującego większą część wybrzeża Sumatry, a także część Półwyspu Malajskiego. Być może największym osiągnięciem Acehu był Przedsionek Mekki, czyli najważniejszy ośrodek islamu na morskim SEA.

Drzewko misji Acehu śledzi ich historyczne podboje na Sumatrze i Półwyspie Malajskim, ale również zachęca gracza do szerzenia islamu w regionie. Parę przykładów:
 • Ukończenie misji The Porch of Mecca odblokowuje Trade Policy – Propagate Religion dające 35% Trade Power (zmniejszone z 50%) i zapewnia Sword of Islam CB. Dodaje również nową opcję w Peace Treaty – Force Religion przeciwko narodom, którą główną kulturą jest sumatrzańska. To CB rozwija się, gdy kontynuujesz szerzenie wiary na wyspach, kolejno obejmując kultury jawajskie, sundajskie, molukańskie i sulawesi. Ukończenie tej gałęzi misji daje możliwość użycia Sword of Islam CB przeciwko pozostałym niewiernym.
 • Hindusi i buddyści z malajskiej grupy kulturowej mają teraz możliwość przejścia na sunnizm, jeżeli ta religia stanie się dominującą. Dzięki temu Aceh może nawracać pokojowo przez handel lub zmuszać do tego militarnie; wybór należy do ciebie.

National Ideas Aczinów skupiają się na handlu, podbojach morskich i szerzeniu wiary:

ATJ_ideas = {
  start = {
    global_ship_cost = -0.1
    global_missionary_strength = 0.02
  }
  bonus = {
    production_efficiency = 0.1
  }
  trigger = {
    OR = {
      tag = PSA
      tag = ATJ
    }
  }
  free = yes
  export_economy = {
    global_trade_power = 0.1
  }
  islamise_sumatra = {
    missionary_maintenance_cost = -0.25
  }
  rise_of_aceh = {
    province_warscore_cost = -0.1
  }
  military_adventures = {
    naval_morale = 0.15
  }
  porch_of_mecca = {
    technology_cost = -0.10
  }
  acehnese_moneylending = {
    interest = -1
  }
  settle_the_islands = { # same as malay ideas
    global_colonial_growth = 20
  }
}

Brunei było sułtanatem renegatów, uciekając od rządów Majapahitu i unikając niewygodnych stosunków z dynastią Ming. Imperium Brunei rozrosło się, obejmując całe wybrzeże Borneo, a także części Filipin. Było również w stanie skutecznie opierać się nawracającej europejskiej dominacji w regionie, długo po upadku swoich rówieśników.

Misje Brunei dążą ku zjednoczeniu Borneo pod ich rządami, ale także kompanii podboju Filipin. Misje Impress Manilla i Impress Sulu zwasalizują podane narody, jeżeli będziesz w stanie utrzymać dobre relacje, niezależnie od tego, czy normalnie przyjęliby taką ofertę. Wiele misji Brunei dodaje również modyfikator dla nieskolonizowanych prowincji, który przyspieszy ich osiedlanie.

National Ideas Brunei podkreślają ich dominację na morzu i sprawność dyplomatyczną:

BEI_ideas = {
  start = {
    land_morale = 0.1
    global_ship_cost = -0.1
  }
  bonus = {
    ship_durability = 0.1
  }
  trigger = {
    tag = BEI
  }
  free = yes
  bei_galleys = {
    galley_power = 0.2
  }
  bei_sea_nomads = {
    global_sailors_modifier = 0.2
  }
  bei_diplomacy = {
    diplomatic_reputation = 1
  }
  bei_vassals = {
    reduced_liberty_desire = 10
  }
  settle_the_islands = { # same as malay ideas
    global_colonial_growth = 20
  }
  bei_naval_prowess = {
    naval_morale = 0.15
  }
  bei_trade = {
    trade_efficiency = 0.1
  }
}

Ostatnia rzecz na dziś – w ostatnim tygodniu pokazałem wam trochę nowych Estate Privileges, oprócz jednego, które jest na wyłączność dla narodów ze stolicą na malajach. Orang Laut byli (i nadal są) grupą morskich nomadów, którzy mocno angażowali się w handel z malajskimi królestwami. Często zatrudniano ich do przekierowywania towarów do podanych portów i odstraszania piractwa. Przyznawali również ziemie i tytuły swoim sojusznikom na wyspach znajdujących się pod ich panowaniem. To w ten sposób powstała Malakka — Seri Teri Buana, książę Śriwidźaji otrzymał od Orang Laut małe królestwo Singapura (współczesny Singapur), które ostatecznie przekształciło się w Sułtanat Malakki. Malakka zaczyna z Orang Laut Alliances Estate Privilege.

I to już wszystko w tym tygodniu! W następnym Dzienniku Twórców skupimy się na Wietnamie, włączając w to nowe drzewka misji Dai Viet i Czampy.

1 EU4 Dev Team