EU4 - Dziennik Twórców - 4 sierpnia 2020

Witam w kolejnym wpisie poświęconym Azji Południowo-Wschodniej (w skrócie SEA). W tym tygodniu wgłębimy się w tematykę Imperium Khmerów.

neondt (Content Designer)

Khmerowie byli swego czasu dominującą potęgą na kontynentalnej części SEA. Rządząc z ogromnej historycznej stolicy Angkor, imperium obejmowało większość współczesnych ziem Kambodży, Laosu i Tajlandii. Wskutek połączeń kilku czynników, możliwie wliczając w to plagi, problemy ekologiczne i decyzje religijne związane z przejściem Hinduizmu na Therawadę, imperium począwszy od XIV wieku zaczęło chylić się ku upadkowi. W końcu Tajowie i Laotańczycy odłączyły się od peryferii imperium i założyły własne królestwa. W 1431 r. zabójczym ciosem dla Khmerów był najazd Ajutthai i splądrowanie przez nich Angkoru. Imperium już nigdy nie podniosło się po tej druzgocącej porażce. Okres po grabieży Angkoru nazywano Ciemnym Wiekiem Kambodży i idealnie wkomponowuje się jako początek rozgrywki w EU4.

Tak jak Majapahit, Khmerowie zaczynają grę z Disaster. Co prawda The Dark Age of Cambodia jest o wiele mniej mordercze niż Disaster Majapahitu, ponieważ nie ma żadnych dodatkowych wydarzeń, które mogą skończyć się rozłamem lub rebelią, ale musisz sobie radzić z 25% większym Power Costs (jak zwykle, liczby w dziennikach twórców nie są ostateczne). Twoim priorytetem będzie konsolidacja i odbudowa imperium, a nie jego ekspansja.

Khmerowie mogą zahamować regres i przywrócić imperium do czasów świetności poprzez nowe drzewko misji. Będą musieli odbudować swoją dawną stolicę Angkor, osiągnąć pewną wartość Religious Unity i rozwinąć bardziej wiejskie prowincje. Po tych osiągnięciach Disaster dobiegnie końca i wtedy będzie można rozpocząć właściwą odbudowę imperium.

Niektóre misje z drzewka:
  • Misja The Second Golden Age daje -25% Power Costs i -33% Culture Conversion Cost na 20 lat, rekompensując utracone Monarch Points w czasie trwania Disaster.
  • Misja The Enlightened Rule wprowadza w życie Chakravarti Government Reform, omówione w poprzednich wpisach.
  • Blisko połowa misji z drzewka dotyczy wojskowej ekspansji i podobnie jak te z drzewka misji Ajutthai zapewniają Subjugation CB.
  • Misja The Restore the Empire podnosi twój Government Rank do Empire.
  • Misja The Invade Burma daje +0.5 Army Tradition do końca gry.
  • Misja The Overseas Adventures polega na inwazji na Borneo i nagradza +1 Yearly Navy Tradition do końca gry.

Powyżej przedstawione są cztery nowe Estate Privileges, których efekty powinny być dosyć oczywiste. Brahmins at Court działa tak samo, jak Brahmin Privilege dla indyjskich muzułmanów. Zarówno Brahmins at Court, jak i Advanced Irrigation Techniques są dostępne tylko dla określonych narodów, wliczając w to Khmerów i są odblokowywane poprzez misje. Monastic Temples jest dostępne dla wszystkich buddystów i zapewnia nowy sposób kontrolowania Karmy. Tropical City Planning jest dostępny dla wszystkich należących do chińskiej lub indyjskiej grupy technologicznej i kompensuje kary za kolonizacje i rozwój tropikalnych prowincji.

To wszystko na dziś! W następnym tygodniu rzucimy okiem na morskie Sułtanaty Malakki, Brunei i Acehu. A po nich, myślę, że przyjdzie czas na Wietnam. Wciąż jest mnóstwo rzeczy do pokazania, więc pamiętaj, aby nadrobić zaległości w cotygodniowych dziennikach twórców.

1 EU4 Dev Team