EU4 - Dziennik Twórców - 28 lipca 2020

Dzień dobry! Po omówieniu Ajutthai udajemy się na podróż przez morze do Jawy — ojczyzny Imperium Majapahit, a raczej tego, co z niego pozostało.

neondt (Content Designer)

Majapahit swojego czasu obejmował prawie całą morską SEA, mając pod sobą na wyspach niezliczonych wasali i lenników. Imperium osiągnęło swój złoty wiek pod panowaniem Gajah Mady, słynnego przywódcy militarnego i politycznego, który przysiągł podbić całą Nusantarę dla Majapahitu. Jego sława i urząd skończyły się wraz nieudolną próbą podporządkowania królestwa Sundy wbrew woli obu monarchii.

Od tamtego wydarzenia minął niemalże wiek. Chińskie floty ekspedycyjne Zheng He’a poważnie zachwiały równowagą sił w regionie, sprawiając, że wiele tamtejszych królestw zaczęło pomiędzy sobą walczyć, a Chińczycy wspierali zachodniego rywala — Sułtanat Malakki. W 1444 roku Imperium Majapahit stało już nad krawędzią upadku. Zostało im tylko paru lojalnych poddanych, krwawe walki o tron były do niepowstrzymania i narastały niepokoje religijne. Ostatni posiadani Tributary States to Blambangan, Bali, Banjar i Palembang (dla posiadaczy DLC Mandate of Heaven teraz wszystkie narody w chińskiej grupie technologicznej mogą mieć Tributaries niezależne od religii).

Na samym początku gry Majapahit zaczyna z unikalnym Disaster, który doprowadzi do ich upadku, jeżeli nie będzie odpowiednio powstrzymany. Celowo będzie to jedno z najtrudniejszych Disaster w grze, podburzając twoje Stability i Legitimacy, podnosząc koszta akcji Monarch Power o 15%, skracając czas życia władcy o połowę i zwiększając Liberty Desire wszystkich poddanych o 15%. Jak zawsze, liczby nie są ostateczne i będę potrzebował więcej czasu, aby ustalić odpowiedni poziom trudności. Opanowanie tego Disaster powinno być prawdziwym wyzwaniem, ale nie niemożliwym. Dodatkowo każdy następca zostanie zakwestionowany przez pretendentów, sprawiając dalszy wzrost Liberty Desire poddanych. Jeżeli ta wartość będzie zbyt wysoka, poddany odłączy się i stanie się niepodległy. Po uporaniu się z tymi problemami, po pewnym czasie dostaniesz ofertę wsparcia finansowego od grupy kupców muzułmańskich, którzy będą skorzy do handlu z Majapahitem. Przyjęcie ich propozycji da ci zastrzyk pieniędzy, ale także spowoduje okresowe nawracanie prowincji na sunnizm. Odrzucenie propozycji spowoduje izolację dyplomatyczną i ekonomiczną Majapahitu, skutkując karami do Diplomatic Reputation i Trade Power.

Powyżej widnieje najgorszy scenariusz. Państwa-następcy — Demak i Mataram rywalizują o dominację na Jawie, podczas gdy resztki rządu Majapahitu bezradnie obserwuje upadek swojego narodu. Muzułmańskie państwa-następcy pojawiają się w zależności od wydarzenia, kiedy znaczna liczba twoich prowincji przeszła na islam i nie masz wystarczająco Legitimacy.

Ale nie wszystko stracone! Dzięki nowemu drzewku misji Majapahit ma możliwości, aby zakończyć Disaster i przywrócić złoty wiek swojego imperium:

Misje Majapahitu nieco różnią się od tych z tradycyjnego drzewka. Drzewko rozpoczynają 4 misje, które przeprowadzają cię przez Disaster i łagodzą jej efekty — kończąc waśnie sukcesji tronu, opanowując rozprzestrzenianie się islamu, hamując wzrost Liberty Desire poddanych i zapobiegając pojawieniu się separatystów. Ukończenie misji Prevent Collapse kończy Disaster i dodaje na stałe +1 Diplomatic Relation.

Drzewko misji nie daje żadnych stałych Claim’ów (jeden wyjątek) ani nawet Subjugation CB wobec określonych krajów. Zamiast tego misja Enforce Loyalty zapewnia wyjątkowe Majapahit Campaigns CB, które jest podobne do Subjugation CB, ale nie jest ograniczone przez czas, Warscore Cost obniżony jest o 25% (zamiast 50% jak w przypadku Subjugation CB) i może zostać użyte na każdym znanym narodzie, który należy do malajskiej grupy kulturowej. Dzięki temu nie trzeba nagradzać CB lub Claim’em ukończenia następnych misji, takich jak Rein in Malacca lub Subjugate Makassar. Majapahit Campaigns CB zostanie ulepszane, kiedy skończysz misje Gajah Mada’s Oath, wymagające od ciebie utworzenia Malajów. Po jego ukończeniu możesz teraz użyć tego CB na wszystkich narodach należących do chińskiej grupy kulturowej. Ukończenie Subjugate the Mainland ulepszy CB po raz ostatni, usuwając restrykcje grup kulturowych.

Niektóre misje:
 • Ukończenie misji Enforce Loyalty zamienia wszystkich twoich obecnych Tributaries na wasali.
 • Misja Chakravarti odblokowuje reformę rządu Chakravarti tier 1 opisaną w poprzednim dzienniku. Posiada wszystkie (nieujawnione) korzyści reform Mandala bez kar, zwiększa Absolutism i miesięczny Administrative Power.
 • Misja Candi Shrines odblokowuje nowe bóstwo — Buddę. Synkretyzm hindusko-buddyjski był niezwykle powszechny w SEA, zwłaszcza na Jawie. To bóstwo zwiększa Tolerance of Heathen o 2 i zmniejsza koszt doradców o 10%.
 • Misja The Porch of Mecca wymaga kontrolowania rejonu Aceh i szerzenia swojej wiary w tym regionie. Nagrodą jest odblokowanie Propagate Religion Trade Policy oraz twoje hinduskie prowincje będą odporne na jej skutki.
 • The Eastern Campaigns i następujące misje dodają stały modyfikator dla nieskolonizowanych prowincji w morskim SEA, sprawiając, że te prowincje będą o wiele łatwiejsze do skolonizowania. Ostatnia misja w gałęzi — Dominate the Moluccas, nagrodzi cię Colonial Range i Trade Efficiency.
 • Restore the Fleet rozpoczyna serię misji prowadzące do konfliktu z dynastią Ming, która to zniszczyła w minionych dekadach hegemonię Majapahitu. Disrupting Chinese Trade na stałe zwiększa morale marynarki wojennej i bonusy dla Blockade Efficiency i Blockade Impact on Siege — będziesz ich potrzebować, ponieważ misja The Great Blockade wymaga blokady całego chińskiego wybrzeża Mingów. Po tym zapewnia stałe Claim’y na chińskie wybrzeża.
 • Skrajne prawe misje są częścią zestawu misji dostępnych dla wszystkich państw morskiej SEA i skupiają się na prowincjach, w których produkowane są dobra warte uwagi, takie jak np. żelazo w Palapo.

Niestety Majapahit nie posiada własnego zestawu National Ideas w 1.30. Dzieli wspólnie z Sundą i rzadko widzianymi państwami takimi jak Banten i Mataram — idee jawajskie. Zostanie to sprostowane w nadchodzącej aktualizacji SEA. Poniżej jest nowy zestaw National Ideas dla Majapahitu:

MAJ_ideas = {
  start = {
    ae_impact = -0.15
    legitimacy = 1
  }

  bonus = {
    diplomatic_annexation_cost = -0.15
  }

  free = yes    #will be added at load.

  trigger = {
    tag = MAJ
  }
  maj_nusantara_tributaries = {
    vassal_forcelimit_bonus = 1
    reduced_liberty_desire = 10
  }
  maj_restore_candi = {
    global_missionary_strength = 0.02
  }
  maj_maritime_silk_road = {
    trade_efficiency = 0.1
  }
  maj_nusa_tenggara = {
    colonists = 1
  }
  maj_gajah_madas_oath = {
    land_morale = 0.1
  }
  maj_majapahit_armada = {
    heavy_ship_power = 0.1
    navy_tradition = 1
  }
  maj_reformed_bhattara_saptaprabhu = {
    advisor_cost = -0.15
  }
}

To wszystko na dzisiaj. W następnym tygodniu powrócimy do części kontynentalnej SEA i przyjrzymy się kolejnemu gasnącemu imperium: Khmerom.

1 EU4 Dev Team