EU4 - Dziennik Twórców - 21 lipca 2020

Siema! W poprzednim tygodniu zapytałem was, który naród chcielibyście dzisiaj omówić. Dwie najpopularniejsze propozycje dotyczyły Ajutthai i Majapahitu. Najpierw skupimy się na Ajutthai, a Majapahit pojawi się w kolejnym wpisie za tydzień.

neondt (Content Designer)

Ajutthaja jest narodem, która w końcu została zapamiętana na zachodzie jako Syjam. Nazwa pochodzi od jej ogromnej stolicy, tak wielkiej i tak tętniącej życiem, że nawet jej kanały były wypełnione targowiskami. Do 1700 roku mogła posiadać aż milion mieszkańców, czyniąc ją jednym z największych miast na świecie. W 1444 roku Ajutthaja jest narodem rosnącym w siłę. W 1378 podbili Sukhothai, zostając nową lokalną tajlandzką potęgą. W 1431 Ajutthaja splądrowała wielkie miasto Angkor, stolicę Imperium Khmerów. Zniszczenia dokonane przez armie tajlandzkie były tak wielkie, że następne stulecia znane są jako Ciemny Wiek Kambodży (więcej o tym w późniejszym dzienniku twórców). Ajutthaja także sprawuje władzę nad Ligorem, królestwem na Półwyspie Malajskim. Ajutthaja odniosła lekką porażkę najeżdżając Malakkę, ale zwyciężyła, podbijając jej mniejsze królestwa, takie jak Pattani.

Do 1444 roku Sukhothai byli ledwo podległym królestwem. Korzystając z sytuacji politycznej, Ajutthaja mianowała księcia Trailok’a nowym królem Sukhothai. Z chwilą śmierci jego ojca, Trailok sprawowałby władzę nad oboma królestwami, siadając na tronie Ajutthai. Teraz będzie to możliwe w EU4.

W 1.30 National Ideas Ajutthai są zarówno trochę za słabe, jak i niekompatybilne z nowym stylem gry SEA. Wprowadziłem parę zmian w ich National Ideas, aby lepiej odzwierciedlały charakter narodu, skupiając się na wasalizacji i dyplomacji.

AYU_ideas = {
  start = {
    cavalry_power = 0.15
    liberty_desire_from_subject_development = -0.2
  }
  bonus = {
    diplomatic_annexation_cost = -0.15
  } 
  trigger = {
    tag = AYU
  }
  free = yes 
  white_elephant = {
    vassal_income = 0.2
  }
  corvee_system = {
    global_manpower_modifier = 0.25
  }
  trading_links = {
    diplomatic_reputation = 1
  }
  ayu_foreign_mercenaries = {
    merc_maintenance_modifier = -0.15
  }
  ayu_embassies = {
    improve_relation_modifier = 0.3
  }
  phrai_luang = {
    development_cost = -0.1
  }
  personal_executions = {
    harsh_treatment_cost = -0.2
  }
}

Oczywiście nie byłoby aktualizacji SEA bez nowego drzewka misji. Poniżej przedstawiam nowe drzewko misji dla Ajutthai, które również dzieli z formowalnym Syjamem:

Drzewko misji Ajutthai zapewnia niewiele stałych Claim’ów. Zamiast nich, wiele misji daje Subjugation CB. Ajutthaja dzięki temu może wasalizować duże narody w ciągu jednej wojny. Pierwotnie wystarczyło po prostu posiadać przez ciebie lub swoich poddanych wymagane State’y, ale po kilku testach, zarówno w singleplayer, jak i multiplayer, oceniłem te misje jako delikatnie zbyt mocne. Tak więc większość podbojowych misji wymaga obniżenia Liberty Desire danych poddanych. Nie wystarczy mieć wasali tylko z nazwy, muszą one rzeczywiście być ci lojalne. National Ideas mają szansę tutaj zabłysnąć, ale nie zaszkodzi dopełnić je o Influence Ideas.

Niektóre warte uwagi misje:
 • Ukończenie misji Embassy to Japan nagrodzi cię słynnym poszukiwaczem przygód Yamada Nagamasa jako generał, a także dostępem do kompanii ochotniczych japońskich najemników (z wysoką dyscypliną) stacjonujących w Ajutthaja.
 • Ukończenie misji Devaraja zapewnia nowy Estate Privilege, który powoduje, że prowincje z wiarą Dharmy nie dostają kary od Religious Unity. Pogadamy więcej o Estate Privileges w późniejszych wpisach, prawdopodobnie gdy będę omawiał Imperium Khmerów.
 • Ukończenie misji Royal Absolutism nagradza reformą rządu Chakravarti Tier’u 1, która będzie miała (jeszcze nie ujawnione) nowości reform Mandala bez otrzymania kary, a także +10 Maximum Absolutism i +1 Monarch Administrative Power. Także podniesie twój Government Rank do Empire. Jeśli grasz Ajutthają, ukończenie tej misji jest jedynym sposobem na utworzenie Syjamu.
 • Istnieje kilka misji po skrajnej lewej stronie drzewka, których nie mogę teraz opisać. Ich ogólny zarys jest taki, że używasz różnych zasobów, aby rozwijać swoje państwo, szczególnie stolicę, ostatecznie sprawiając, aby była najwspanialsza na ziemi.
 • Najbardziej wysunięta w prawo gałąź drzewka misji, odnosi się do morskich ambicji Ajutthai. Przygotowanie inwazji na Malakkę może poważnie zachwiać stosunkami pomiędzy Malakką a Mingiem, powodując utratę Tributary Status. Dalsze misje zapewniają Claim’y tylko na regionalne Centers of Trade i wymagają stworzenia trade power w tych node’ach.
 • W ostatnich misjach środkowej gałęzi drzewka (niewidoczne na obrazku) walczysz z supermocarstwem Azji Wschodniej — potężną dynastią Ming — zdobywając Mandate of Heaven.

Ajutthaja może doświadczyć teraz nowego Disaster — rewolucji syjamskiej. W 1688 r. wybuchł bunt w odpowiedzi na zwiększoną europejską (zwłaszcza francuską) obecność imperialną w Syjamie i postrzegany współudział króla z europejskimi mocarstwami na wpływy w kraju. Warunki dla tego Disaster spełniają się, gdy Ajutthaja posiada przyzwoite (ok. 50) stosunki z potęgami europejskimi uczestniczące w SEA. Gdy Disaster się rozpoczyna, następuje seria wydarzeń prowadząca do otwartości lub reakcjonizmu. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Wydarzenia dotyczą spraw militarnych, religijnych, handlowych i dyplomatycznych, których europejczycy próbowali narzucić Ajutthai. Disaster może się skończyć, gdy podążysz jedną ścieżką aż do jej zakończenia.

Istnieją dwa możliwe zakończenia rewolucji syjamskiej, w zależności od tego, czy wybierzesz ścieżkę otwartości, czy reakcjonizmu. Historyczna ścieżka reakcjonizmu kończy się, gdy syjamski arystokrata Phetracha dokonuje zamachu stanu w pałacu i przejmuje tron. Historycznie doprowadziło to do okresu izolacjonizmu dla Ajutthai i być może było również czynnikiem, który spowodował, że Syjam stał się jedyną potęgą w SEA i uniknął zostania europejską kolonią. Zapewni to stałe bonusy dla Foreign Spy Detection i Tolerance of the True Faith, ale zniszczy również stosunki ze wszystkimi europejskimi mocarstwami operującymi w SEA. Podążanie za alternatywną ścieżką otwartości sprawi, że Phetracha zostanie aresztowany i stracony. Natychmiast zostanie dodany Institution Progress w stolicy dla wszystkich instytucji, których nie miałeś obecnych, ale były obecne w europejskich mocarstwach, które zawitały w SEA. Dostaniesz również stałą premię do Institution Spread i stałą karę do Foreign Spy Detection.

To wszystko na dzisiaj! W następnym tygodniu, dzięki prośbom graczy, omówię Majapahit i ich katastrofalną sytuację, w której znajdowali się do 1444 roku. Widzimy się w następnym tygodniu!

1 EU4 Dev Team